مواردی که باید درباره فست فودها بدانید

تنوع طلبی در مصرف مواد غذایی با توجه به روحیه انسان امری بدیهی قلمداد می شود. حال با توجه به این نکته فست فود ها با رنگ و لعاب های متفاوت چه در طراحی دکوراسیون و چه در خوش آب و رنگ جلوه دادن غذاهای خود مسیر تنوع طلبی انسان را سهل کرده اند.

امروزه برای برخی از افراد فست فود تبدیل شده است به یک غذای ثابت روزانه ، اما آیا این افراد با علم به مضرات آن، از فست فود ها استفاده  می کنند یا خیر؟

در ادامه به برخی از مضرات فست فود اشاره می کنیم.

1) از افزایش چربی خون تا کبد چرب و سکته

از آنجا که بیشتر فست فودها با غوطه ور شدن در روغن داغ تهیه می شوند، مصرف مداوم شان میزان کلسترول بد یا همان چربی خون را به شدت افزایش می دهد. احتمال ابتلا به کبد چرب در کسانی که زیاد فست فود می خورند بیشتر است ، از طرفی معمولا برای سرخ کردن غذاهای فست فودی از روغن هایی با اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس بالا استفاده می کنند و این چربی همان چربی مضری است که می تواند در دیواره سرخ رگ ها رسوب کند و باعث مسدود شدن آنها و در نتیجه افـــزایش احتمال سکته قلبی شود.

2) کمبود مواد مغذی

غذاهایی که در فست فودها طبخ می‌شوند، دارای ارزش غذایی پایینی از نظر ویتامین و املاح مورد نیاز بدن هستند کمبود ارزش‌های غذایی یکی از مشکلاتی است که کودکان و نوجوانان را در سنین رشد تهدید می‌کند.

3) پُرخوری

وعده‌های غذایی فست‌ فود از نظر اندازه معمولا بزرگ‌‌تر از یک وعده غذای خانگی است. در نظر داشته باشید که انرژی موجود در این غذاها بسیار بیشتر از یک وعده غذای خانگی در همان حجم است. و با استفاده از چاشنی های خاص میل انسان را برای خوردن بیشتر تشویق می کند.

4) یک روغن  چند بار مصرف!

بیشتر غذاهای حاضری سرخ ‌شده هستند و معمولا هم برای سرخ ‌کردن این غذاها از یک روغن‌ چندین بار استفاده می کنند.

چرا که روند تخریب روغن، با نور و حرارت تسریع می گردد، و نباید در مدت زیادی در معرض نور، حرارت و اکسیژن قرار بگیرد. هرچه روغن بیشتر استفاده شود، سریع تر اکسید می شود. و همین عامل خود منشاء بسیاری از بیمارهای خطرناک و مزمن می باشد.

اما در کل هر گاه خواستید یک وعده غذایی فست فودی استفاده کنید حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید. که هم از مواد تازه و با کیفیت و همچنین از روغن های مخصوص استفاده می کنند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •