سلامتی و رشد کودکان!

سلامت کودکان مقوله ای است که به میزان آسایش اقتصادی و رفاه کامل فیزیکی ،روحی و اجتماعی کودک می پردازد و هرچه این میزان بالاتر باشد ، سلامت کودکان بیشتر است.

کلیه ی تلاشهایی که برای بالابردن سلامت کودکان در این حوزه انجام می شود موجب پیشگیری از بیماری در کودکان و بروز اختلال های رفتاری در آنها و در نتیجه افسردگی کودکان می گردد.یکی از نعمت های بسیار ارزشمند پروردگار ، برخورداری از سلامت جسم و جان است و بهره مندی از این نعمت بی مانند در گرو رعایت موازین بهداشتی در طول زندگی میباشد . با توجه به اینکه جامعه فردا را کودکان امروز خواهند ساخت و توسعه جامعه آینده در سایه تأمین سلامت کودکان تحقق خواهد یافت لذا ضرورت مراقبت های بهداشتی و کنترل مرگ و میر ، ناتوانی و سوء تغذیه کودکان از اولویت های مهم هر جامعه ای میباشد و برای کودک که مرکز ثقل امیدها و آرزو های آدمی است ، مراقبتها و توجهات خاص چه در دوران جنینی و چه بعد از تولد ضرورت دارد . سلامت کودکان با قرارگیری در محیط امن و سالم و بدون تشنج رابطه تنگاتنگی دارد. برای تامین سلامت کودکان همواره آنها را باید به جهت بیماری های واگیر دار مورد معاینه قرار داد.باید رفتارهای مناسب اجتماعی و روش های مقابله با بیماری ها را در جهت ارتقای سلامت کودکان درقالب بازی یا شعر یا داستان به آنها آموخته و برای آموزش بهتر به آنها در حوزه مربوط به آموزش ،مسئولیت داده شود تا بدرستی مفاهیم اموزشی را بیاموزند و در زندگی روزمره ی خود بکار گیرند. کودکان که همچنان دوران رشد را سپری می‌کنند نیاز آنها به مقدار انرژی و پروتئین و سایر مواد مغذی با افزایش سن کودک بیشتر می‌شود.برای تأمین کلیه مواد مغذی مورد نیاز کودکان، برنامه غذایی آنان باید شامل ترکیبی از مواد مغذی مختلف از 4 گروه اصلی غذایی باشد.

گروه‌های اصلی غذایی عبارت‌اند از:

گروه نان و غلات که انرژی و مقداری پروتئین مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند، گروه شیر و لبنیات که کلسیم، فسفر و پروتئین را تأمین می‌کند و برای رشد اسکلت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها لازم‌اند، گروه گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ که پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند و برای رشد او لازم‌اند و گروه سبزی‌ها و میوه‌ها که ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز کودک را تأمین می‌کنند.

برای گرفتن مشاوره از پزشک متخصص کودکان جناب آقای دکتر محمد مهدی قدس تهرانی اینجا کلیک کنید

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •