دستور العمل مراقبت از دندان در دوران بارداری

سه ماهه ی اول (1 تا 12 هفتگی ) در 3 ماهه ی اول پیشنهاد میشود که بیمار برای حفظ سلامتی دندانهای فعلی خود برنامه ریزی داشته باشد .

سه ماهه ی اول (1 تا 12 هفتگی ) در 3 ماهه ی اول پیشنهاد میشود که بیمار برای حفظ سلامتی دندانهای فعلی خود برنامه ریزی داشته باشد تا از تغییراتی که در دوران بارداری اتفاق می افتد اطلاع داشته باشد تا بتوانند از مشکلات دهان و دندان که با وجود این تغییرات بیشتر نیز می شود جلوگیری کنند انجام این مراحل در این برهه ی زمانی پیشنهاد نمی شود نگرانی درباره ی انجام این مراحل در سه ماهه اول بارداری دو برابر است اولا کودک در حال رشد به خاطر وجود استروژن در مرحله رشد اندامهای او وجود دارد در معرض خطر بزرگی است دوما، در سه ماهه اول بارداری معروف است که یکی از پنج بارداری منجر به سقط خودبه خودی جنین می شود . مراحل دندانپزشکی یکی از دلایل سقط جنین فرض می شود که باعث نگرانی بیمار و دندانپزشک است.

پیشنهادهای اخیر شامل

1.مطلع ساختن بیمار از تغییراتی که در دوران بارداری اتفاق می افتد

2. تاکید جدی در مورد بهداشت دهان و دندان و در نتیجه کنترل پلاک دندان ها

3. محدود کردن درمانهای پیشگیری کننده و فقط انجام درمانهای اورژانس

4. اجتناب از گرفتن عکس رادیولوژی  این امر باید در موارد خاص و نیاز انتخاب شود

سه ماهه ی دوم (13 تا 24 هفتگی )

در سه ماهه ی دوم تمام ارگانهای جنین تشکیل و کامل شده است و خطر سقط پایین آمده است . در این دوران مادر زمان کافی برای سازگاری با دوران بارداری دارد وجنین نیز به  اندازه رشد نمی کند که مادر برای حرکت دچار مشکل شود . موقعیت مادر در سه ماهه سوم بسیار مهم است . زمانی که با رشد جنین و جفت سالم نیز بزرگ می شود و روی سیاهرگ زیرین و ائورت و شاهرگ قرار میگیرد . اگر ما در مراحل دندانپزشکی به صورت تاق باز باشد وزن رحم باردار میتواند فشار کافی برای مسدود کردن جریان خون در رگهای نام برده شود و باعث وضعیت افنت فشار شود .

در این موقعیت قرص های فشار خون مانع جریان خون می شود که باعث ضعف و بیهوشی می شود . این موقعیت با تغییر وضعیت بیمار باردار به پهلو چپ یا بالا بردن قسمت بالای صندلی برای جلوگیری از انسداد رگهای خونی راحترین درمان محسوب می شود . دندانپزشک نباید برای مشاوره با متخصص زایمان مردد باشد هر سوالی درباره ی بالا بردن ایمنی در انجام این مراحل و اهمیتی که با دوران بارداری دارد پرسیده شود .

پیشنهاد های اخیر شامل

1.نظافت دهان ودندان و کنترل روکش دندان

2. پر کردن دندان و لایه برداری و پلیش کردن می تواند در صورت لزوم انجام شود

3. کنترل بیماری های دهان و دندان فعال در صورت لزوم

4. انجام مراقبت های دهان و دندان انتخابی ایمن می باشد

 5. جلوگیری از انجام رادیولوژی های معمول البته در صورت لزوم به صورت انتخابی انجام شود

سه ماهه سوم (25 تا 40 ماهگی )

جنین در حال رشد است و تنها دلیل نگرانی خطر زایمان زودرس ایمنی و راحتی مادر باردار می باشد انجام درمانهای دندانی معمول نزدیک سه ماهه سوم بارداری ایمن می باشد اما انجام درمانهای دندانی در نیمه سه ماهه سوم ممنوع میباشد پیشنهادات اخیر شامل

1.بهداشت دهان و دندان و کنترل روکش دندان

2. پلیش و تراشیدن دندان در صورت لزوم انجام میشود

3. منع مراقبتهای دندان در نیمه دوم سه ماهه سوم

4. منع انجام رادیولوژی معمول البته در صورت لزوم کاملا انتخابی انجام شود

رادیولوژی ، بارداری و جنین

اشعه ایکس نوعی تابش الکترومغناطیسی است که توانایی یونیزه کردن مودای که از آن عبور می کند را دارد. ماده یونیزه کننده زنده باعث خسارت به سلول زنده یا دی ان ای می شود. بسته به میزان تابش و موقعیت بارداری خسارت بقه سلولهای جنینی باعث سقط جنین ، نقص مادرزادی یا اختلال روانی می شود. مدت زمان اشعه دهی برای عکس دندانپزشکی بر روی جنین بسیار ناچیز است. رویان و جنین نسبت به یزرگسالان به نور حساس تر هستند و نسبت به اثرات نامطلوب رادیوگرافی نیز حساس هستند. در طول دو هفته اول بارداری که بیمار از باردار بودن خود مطلع نیست بنابراین پزشک محتاط می بایست قبل از گرفتن عکس رادیولوژی تاریخ آخرین قاعدگی بیمار را بپرسد. محافظ سرب می بایست برای خانمهایی که در سن باروری قرار دارند استفاده شود زیرا سوالات معمول تشخیص قطعی نسبت به وضعیت بارداری نخواهد داشت. فراوانی جهش و عوارض جانبی به طور مستقیم به میزان آن بستگی دارد ، نوردهی افزایش پیدا می کند زمانیکه بیش از حد لازم تابش نور برای جبران کیفیت نامطلوب استفاده شود. نوردهی می تواند افزایش پیدا کند بستگی به تصویری دارد که از آن عکس می گیرد. عکس برداری از آرواره پیشین باعث می شود که نور از وریدهای شکمی عبور کند. بسته به موقعیت سر نور مشابهی می تواند در زمان عکسبرداری از قسمتهای تحتانی نیز عبور کند. اگر رادیوگرافی نیاز باشد احتیاط های لازم برای جلوگیری از در قرار گرفتن جنین انجام داد. استفاده از محافظ سرب به دور شکم بیمار ، استفاده از پرتو قابل تحمل مناسب و استفاده از فیلمهای حساس برای کم کردن زمان اشعه دهی می تواند خطرات را برای جنین کمتر کند. نقص ژنتیکی جنین از تابش رادیوگرافی بستگی به سن و میزان پرتو نور دارد.بزرگترین خطر برای جنین برای نقص ژنتیکی و مرگ در 10 هفته اول بعد از لقاح می باشد. خطرناکترین دوره رشد جنین بین هفته ها ی 4 تا 8 بعد از لقاح می باشد. کمیسیون ملی برای تابش محافظتی پیشنهاد می کند که میزان تابش نباید از حد مجاز فراتر رود که باعث میکروسفالی و عقب ماندگی ذهنی می شود. سی تی اسکن برای تشخیص  عفونت های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و گزینه مناسبی برای دیدن عفونتهای رحمی می باشد. در تعریف آناتومی داخلی فیلم ساده رادیوگرافی بسیار عالی است و تغییرات استخوانی نیز قابل مشاهده است. میزان سی تی اسکن از رادیوگرافی ساده بیشتر است اما نسبت به عکسبرداری های مداوم کمتر است. میزان سی تی اسکن بستگی به فاکتورهای متعددی دارد که شامل نوع اسکنر ، روش اسکن کردن ، موقعیت قرار گرفتن در معرض سی تی اسکن ، تعداد عکس ها  و ضخامت عکسها می باشد. با استفاده مناسب از محافظهای سربی می تواند میزان تاثیر اشعه روی جنین را به حداقل برساند. به علاوه اگر اشعه در راستای فراهم کردن اطلاعات مهمی برای نگهداری از مادر و جنین باشد مزایای آن از ضررهایش بیشتر است. MRI می تواند جایگزین مناسبی برای سی تی باشد زمانیکه تاثیر اشعه بر روی جنین مطرح باشد. MRI بزرگترین بافت نرم و حساسی دارد و با سی تی قابل مقایسه نیست.  این بافت می تواند در موقعیت های سخت و دشوار عفونی موثر باشد. MRI در تهیه عکسها از یک میدان مغناطیسی با همگرایی اتمی استفاده می کند و هیچ نوع اشعه یونیزه کننده ای تولید نمی کند. بنابراین تاثیر میدان مغناطیسی قوی بر روی جنین کاملا شناخته شده نیست.

نقص ژنتیکی

نقص ژنتیکی زمانی که جنین در معرض آن قرار میگیرد باعث تغیرات دائمی در ساختار یا زاد و ولد خواهد داشت. مشکلات ژنتیکی اثبات شده و حتی اثبات نشده ای بر روی جنین وجود دارد که در اثر عواملی از قبیل:

مفهوم اصلی نقص ژنتیکی این است که ارگانها و ساختارهای بدن زمانی که در معرض تابش نور قرار می گیرند خطری رشد آنها را تهدید می کند.

بارداری به 3 دوره تقسیم می شود:

  1. تخمک : از باروری تا لانه گزینی
  2. رویان : از 2 تا 8 هفتگی جنین
  3. بعد از 8 هفتگی تا آخر دوران

مهمترین دوران برای رشد جنین دوران رویانی اوست زیرا تمام ارگانهای او در این زمان تکمیل می شود. نقص ژنتیکی در اثر تابش بعد از تکمیل ساختارهای آسیب پذیر تغییری در نتیجه کار نخواهد داشت. استثنائات کمی وجود دارد که شامل تتراسایکلین که اگر در نیمه دوم دوران بارداری استفاده شود باعث تغییر رنگ لبه های دندان به زرد می شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •