مراقبت های دندانی کودکان و نوزادان

کودکان و نوزادان در مقابل مشکلات دهان و دندان ایمن نیستند .

بیماری های دندانی کودکان

کودکان و نوزادان در مقابل مشکلات دهان و دندان ایمن نیستند در سال 2002 گزارش جراحی عمومی در سازمان سلامت دهان امریکا یافتند که مشکلات دندان از قبیل پوسیدگی و پر کردن دندان مهمترین ناراحتی های مزمن کودکان 5 برابر تنگی نفس و 7 برابر زکام بر اثر حساسیت محسوب می شود .

در سال 2005 سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها خاطر نشان کرد که پوسیدگی دندان مهمترین ناراحتی مزمن میان کودکان سنین بین 5 تا 17 سال می باشد تاثیر بیماری های دهان و دندان برای نوزادان کم جدی نمی باشد.

  عادت غذایی و مفهوم سلامت دهان و دندان

 تاثیر غذاهایی که کودکان شما می خورند چیست . شکر و شیرینی (در کیک و ابنبات و شیرینی و شیر و ابمیوه و ...) و نشاسته ای که در چیپس سیبزمینی یافت میشود باعث پوسیدگی دندان میشود. در ادامه تمیز کردن دندانهای  کودکان و نوزادان بسیار مشکل است. به همین خاطر میتوانید باقیمانده های غذا در دندانهای کودکان را ببینید که باعپ رشد باکتری ها میباشد و در نهایت باعث پوسیدگی دندان میشود.

اگر چه دندانهای کودکان (دندانهای اولیه یا شیری) به مرور زمان  دندانهای دائمی جایگزین آنها میشود . دندانهای سالم کودک اساسا به سلامت و پیشرفت کلی کودک بستگی دارد.

چک لیست دندان پزشکی از نوزادی تا کودکی :

بعضی از کودکان با دندانهای نوزادی(دندانهایی که در ماه اول رشد میکند ) که برای کشیدن آنها نیاز به معاینات پزشکی و دندانپزشکی دارد بدنیا میاید.

در سن 6 ماهگی یک دندان نوزاد رشد خواهد کرد و نیاز به نظافت دارد.از 6 تا24 ماهگی دندانهای کودکان بطور جدی رشد خواند کرد-میل به گاز گرفتن وسایل.سوزش گوش وخستگی  از نشانه های آن است.

بعنوان والدین شما میتوانید روند رشد دندان کودکتان را با راهکارهایی از قبیل نوازش لثه کودک .حلقه های دندانی سرد.دستمال مرطوب و پمادی که دندانپزشک پیشنهاد میدهد آسانتر کنید.

در سن 3 سالگی اگر تمام دندانهای کودک رشد خواهد کرد.بلافاصله بعد از 4 سالگی فضاهایی در فک برای دندانهای دائمی نمایان میشود که ساختار استخوانهای محافظ و استخوانهای صورت شروع به رشد میکنند.

از6 تا 12 سالگی داشتن دندانهای شیری و دندانهای دائمی در دهان امری عادی برای کودکتان میباشد.

مراقبتهای ضروری  سلامت دهان برای کودکان و نوزادان:

در اینجا لیستی از مراقبت های ضروری دندانپزشکی از تولد به بعد را خواهیم داشت

نظافت دندان نوزاد:

دندانهای نوزاد به محض رویش باید تمیز شود. ددانهای نوزادتان را با استفاده از دستمال مرطوب یا گاز استریل بعد هر وعده غذایی یا نوشیدن تمیز کنید. زمانی که بیش از یک دندان رویش کرد میتوانید مسواکی که توسط دندانپزشکتان  مطابق با سن کودکتان برای او  طراحی شده است را  اول با آبگرم خیس و بعد استفاده کنید.

دندان کودک میبایست با کمی خمیردندان به اندازه نخود مسواک شود.از آب بدون فلوراید حداقل تا 6 ماهگی استفاده کنید. کودکتان را به حداقل یکبار در روز مسواک زدن تشویق کنید. بعد از 2 تا 3 ماه مسواک را تعویض کنید .

دندان کودکان باید بعد از مصرف دارو مسواک شود مواد شیمیایی موجود در دارو میتواند مینای دندان را که به طور طبیعی لایه ی محافظتی دندان محسوب میشود را از بین ببرد

رویش اولین دندان : بسیار حائز اهمیت می باشد که کودک شما در سن 1 سالگی برای ایجاد بهداشت دهان و دندان طولانی و چگونگی نظافت حرفه ای دندان ها توسط دندانپزشک معاینه شود

کاربرد روکش دندان : روکش دندان برای محافظت از دندان در مقابل پوسیدگی استفاده میشود

فلوراید : با دکتر خود درباره ی استفاده از فلوراید مشورت کنید . فلوراید عامل مهمی در پیشگیری پوسیدگی دندان های کودکان میباشد استفاده از فلوراید به این دلیل است که میتواند ساختار مولکولی دندان را تغییر دهد و در برابر حمله ی اسیدها و پوسیدگی مقاوم سازد.

بنابراین نیاز به استفاده ی مناسب از فلوراید را دارند . استفاده ی بیش از اندازه ی فلوراید میتواند مشکل ساز و منجر به فلوروزیس شود

نخ کشیدن دندان : زمانی که دو دندان با هم دیگر رشد میکنند کمک والدین برای نخ کشیدن دندان ضروری است نخ کشیدن دندان به طور مستقل زمانی قابل اجرا است که کودکان توانایی نخ کشیدن دندان را به تنهایی داشته باشند ( اغلب بعد از 6 سالگی )

شستشوی دهان : شستشوی دهان عموما در سن 7 سالگی زمانی که کودک میتواند به تنهایی این فعالیت را انجام دهد پیشنهاد میشود .

ارتودونسی : انجام ارتودونسی در سن 7 سالگی مناسب میباشد

به خاطر داشته باشید که سنین قید شده فقط تخمین میباشد شما میبایست برای انجام این فعالیت ها با دندانپزشک خود مشورت کنید

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •