دیابت مزه تلخ یک بیماری

فست فود-تنبلی-عبارت هایی است که در کشور ما جای خود را به واژگان متضاد خود اعم از ورزش، غذای سالم و... نمی دهد.

فست فود

تنبلی

عبارت هایی است که در کشور ما جای خود را به واژگان متضاد خود اعم از ورزش، غذای سالم و... نمی دهد. در آموزش به مردم می گوییم از صبح که بیدار می شوید تا شب که می خواهید بخوابید، حساب کنید چه قدر راه رفته اید؟ آیا فعالیت بدنی داشته اید؟ چه قدر ماهیچه هایتان فعال بوده اند؟ چند ساعت نشسته اید و یا چند ساعت بدون هیچ تحرکی، به کامپیوتر و تلویزیون نگاه کرده اید؟

قطعاً وقتی این ها را حساب کنید متوجه می شوید، چه قدر بی تحرکی بر زندگی ما حاکم بوده است و به همین دلیل به عنوان یک مساله اساسی، انجام فعالیت بدنی را مطرح می کنیم.

در نوع دو  دیابت، سن ابتلا رو به کاهش است، یعنی به 30 و 40 سال اکتفا نمی کند.

ما یکی از همین مدارس اطراف را به صورت تصادفی انتخاب کردیم و گروه راهنمایی آن را بررسی نمودیم. در 70 نفر، 2 نفر قند بالا ( 260 میلی گرم در دسی لیتر ) داشتند که بلافاصله برای تشکیل پرونده، آن ها را به مرکز ارجاع دادیم. دختر بچه ای تپل، 13 ساله، پدر یا مادرش دیابت داشت و این دختر هم مبتلا بود، ولی بی خبر بودند.

یکی از خصوصیات برجسته ی دیابت نوع دو، موذی گری آن است، یعنی سال های سال بدون هیچ علامتی با فرد است و شخص متوجه آن نمی شود تا سراغ درمان برود.

دوره ی نهفتگی دیابت که به آن دیابت پنهان نیز می گویند، می تواند صدمات خودش را به جا بگذارد.

دیابت نوع دو با تغییر سبک زندگی، تعدیل و کم می شود و حتی شخص می تواند آن را کنترل نماید. در دیابت نوع دو، لوزالمعده انسولین می سازد، اما مشکل جای دیگری است. مشکل، مقاومت سلول های بدن مخصوصاً سلول های چربی در مقابل انسولین است. به همین خاطر قند خون بالا می رود.

 

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •