خطرات ورزش در هوای آلوده

فوق تخصص ریه توصیه کرد: در هوای آلوده باید از ورزش کردن اجتناب کرد. انسان‌ها روزانه هوای زیادی را برای حیات سلول‌های بدن خود دریافت می‌کنند که حجم این هوا به ده متر مکعب می‌رسد.

تنفس هوا از طریق بینی باعث تهویه هوای وارد شده می‌شود اما باید توجه داشت ذراتی که اندازه آن‌ها از 7 الی 8 میکرون کوچک‌تر باشند می‌توانند از طریق بینی وارد دستگاه تنفسی شوند. آلودگی هوا در درجات متفاوتی وارد سیستم تنفسی افراد می‌شود که هرچه میزان غلظت آلاینده‌ های هوا بیشتر باشد تنفس سخت‌تر خواهد شد.

این فوق تخصص ریه ادامه داد: افرادی که از بیماری آسم، برونشیت و بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند باید بیشتر مرقب باشند زیرا وارد شدن این ذرات به ریه آن‌ها می‌تواند ترکیبات اسیدی را ایجاد کند.

سوزش چشم، خارش گلو و بینی از جمله عوارض ابتدایی اثر آلودگی بر سیستم تنفسی انسان به‌شمار می‌رود، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد آلودگی هوا در کوتاه مدت باعث بروز بیماری‌ نخواد شد و اثرات این آلودگی در بلندمدت خود را نشان می‌دهد.

وی در خصوص مواد غذایی که باعث پیشگیری از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا می‌شود گفت: استفاده از آنتی اکسیدان‌ها، میوه، سبزی تازه و لبنیات می‌تواند از بروز عوارض ناشی از آلودگی هوا بکاهد.

این متخصص داخلی افزود: اگر چه استفاده از ماسک‌ها در هوای آلوده توصیه می‌شود اما این وسایل نمی‌توانند به طور کامل مانع ورود هوای آلوده به ریه‌ها شوند.

وی توصیه کرد: از ورزش کردن در هوای آلوده باید به شدت اجتناب کرد به دلیل اینکه در حین ورزش افراد مجبورند از دهان تنفس انجام دهند و این موضوع باعث ورود بیش از حد آلودگی به سیستم تنفسی خواهد شد.

افرادی که از بیماری‌های تنفسی و قلبی و عروقی رنج می‌برند اگر در مواجهه با هوای آلوده بیماری‌شان تشدید شد باید سریع به پزشک متخصص مراجعه کنند.

برای دریافت مشاوره از جناب دکتر حمیدرضا جباری فوق تخصص ریه روی لینک زیر کلیک کنید:

goo.gl/uTPmhS

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •