تکنیک‌های درست مسواک زدن؛ آنچه شما باید بدانید

استفاده صحیح و درست از مسواک و انجام اصولی آن، امری مهم و اساسی در سلامت بهداشت دهان و درمان است. با مسواک زدن درست، بسیاری از مانده‌های غذا از بین دندان‌ها خارج شده و از تشکیل پلاک جلوگیری می‌شود.

پلاک لایه‌ی نازکی از باکتری است که در صورت عدم مسواک زدن صحیح، دندان‌های شما را می‌پوشاند. این باکتری در بروز بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان نقش دارد. مسواک زدن دندان‌ها رشد و تجمع پلاک را متوقف می‌کند. برای این منظور، تلاش کنید که سطوح تمام دندان‌های خود را مسواک بزنید.

دندان‌های خود را درست قبل از خواب و در مواقع دیگر روز به مدت حدوداً دو دقیقه مسواک بزنید.

مهم نیست که شما از مسواک برقی یا دستی استفاده می‌کنید. زیرا هر دو به یک اندازه خوب هستند، البته تا زمانی که تمام سطوح دندان‌های خود را مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. با این حال، برای برخی از افراد تمیز کردن کامل دندان‌های خود با مسواک برقی آسان‌تر است. به هرحال، تمیز کردن دندان‌های خود به طور کامل و حداقل دو بار در روز، از نوع مسواک مهم‌تر است. اگر شک و یا سؤالی دارید، از دندانپزشک خود بپرسید.

روش درست مسواک زدن

۱. ابتدا دهان خود را با آب سرد به مدت ۳۰ ثانیه برای خارج نمودن باقی مانده مواد غذایی از دهان آبکشی کنید.

۲. سعی کنید همیشه قبل از شستشو، دندان ها را نخ دندان بکشید، همیشه از نخ دندان های حاوی فلوراید قبل از مسواک زدن استفاده کنید. یک تکه بزرگ از نخ دندان را برداشته و بین دندان ها بکشید این کار را با فشار انجام ندهید زیرا سبب خونریزی لثه میشود.

همانطور که می دانیم تمیز کردن بین دندان‌ها مانع از تشکیل پلاک‌های باکتریایی روی دندان می‌شود که این امر نیز توسط نخ دندان صورت می‌گیرد. البته ۸۰٪ پوسیدگی‌ها مربوط به شیارهای روی سطح دندان است ولی فضاهای بین دندان را می‌توان همچنین با خلال دندان یا وسایل دیگر پاک کرد.

۳. مسواک خود را زیر آب سرد بگیرید و روی آن به اندازه نخود از خمیر دندان بمالید، اگر می خواهید دندان هایتان زودتر سفید شوند جرم گیری کنید با اینکار که توسط دندان پزشک انجام میشود و شما تا چند ماه دندان های سفید و زیبا خواهید داشت.

۴. به آرامی و درست، شروع به مسواک زدن کنید، تمام دندان ها را به خوبی بشویید، بخصوص دندان های آخر و سپس زبانتان را بیرون بیاورید به آرامی روی زبان و سقف دهان را مسواک بزنید.

۵. وقتی کارتان تمام شد مسواک و دهانتان را با آب گرم بشویید. حال دوباره مسواک بزنید این بار بدون خمیر مسواک زدن را تکرار کنید.

۶. از محلول های دهان شویه استفاده کنید ترجیحا یک دهان شویه ضدعفونی کننده مانند محلول لیسترین استفاده کنید، غرغره دهان شویه را حدود ۳۰ ثانیه انجام دهید.

7. درصورت تمایل می توانید مسواک را داخل محلول جوش شیرین ببرید و ۲-۳ دقیقه با این محلول بشویید.

8. آخرین مرحله این است که دهان و دندان های خود را با آب بشویید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •