مسواک زدن پیش از خوابیدن، چرا؟!

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه کرده است که در شبانه روز دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید. اما واقعا اگر این کار را نکنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه کرده است که در شبانه روز دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید. اما واقعا اگر این کار را نکنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مسواک زدن آسان‌ترین راه برای جلوگیری از بوی بد دهان است. اما اهمیت مسواک زدن چیزی فراتر از خوشبویی دهان است. هر بار که از مسواک زدن طفره می‌روید،‌ باعث رشد باکتری‌ها و و تشکیل پلاک‌های دندانی می‌شوید که موجب پوسیدگی و بیماری‌های لثه می‌شوند. اگر وسط روز زبان خود را به دندان‌های خود روی خط لثه بکشید، وجود ماده‌ای چسبناک یا زبر را روی دندان‌ها حس خواهید کرد. این پلاک است.

خوشبختانه مسواک زدن باکتری‌ها را به هم می‌ریزد و در نتیجه باکتری‌ها در محل باقی نمی‌مانند، زیرا اگر باقی بمانند، شروع به حمله به دندان‌ها می‌کنند. به علاوه اگر پلاک مدت زمان زیادی در محل بماند، به جرم تبدیل که ماده سفت و زرد رنگی است، می‌شود و در نتیجه موجب التهاب و خونریزی لثه‌ها می‌شود. اگر این جرم مدت زیادی روی دندان‌ها بماند،‌ ممکن است دندان‌های خود را از دست دهید.

دقیقا مشخص نیست پلاک‌ها چه زمانی خطرناک می‌شوند، اما با یک بار مسواک نزدن فرایند پوسیدگی دندان آغاز می‌شود، به خصوص اگر این فراموش کردن‌ها تکرار شود.

مسواک زدن بدون دقت و سرسری، هم به همان اندازه بد است. دو بار مسواک زدن در روز و با خمیردندان فلورایدی و یک مسواک نرم در روز شوخی نیست. هربار مسواک زدن باید حدود 2 دقیقه طول بکشد و همه سطوح دندان شسته شود، نه فقط دندان‌های جلویی که موقع خندیدن دیده می‌شوند.

همچنین انجمن دنداپزشکی آمریکا،‌ استفاده روزانه از نخ دندان و مراجعه مرتب به دندان‌پزشک برای مراقبت‌های بیشتر را توصیه می‌کند (مثلا جرم روی دندان را فقط دندان‌پزشک می‌تواند تمیز کند.)

البته خودتان را گول نزنید: آدامس،‌ خوشبوکننده‌ها و شستشودهنده‌ها،‌ نمی‌توانند جایگزین مسواک زدن شوند. این‌ها موجب حس تازگی در دندان می‌شوند،‌ اما مسواک زدن و کشیدن نخ دندان تنها راه‌های مؤثر برای  از بین‌ بردن پلاک‌های دندان هستند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •